ویدئو

وهابیت، قدرت رسانه ای و هیاهوی فوق العاده!

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

 

 

 

حجت الاسلام و المسلمین جعفر مرادی، متولد ۱۳۵۱، یکی از کارشناسان بحث فرقه ها و نحله های اسلام به شمار می آید. وی که بیش از ۱۹ سال در حوزه علمیه مشهد به تحصیل، تدریس و تحقیق اشتغال داشته و در کنار آن علوم دانشگاهی را تا مقطع کارشناسی ارشد به پایان رسانده است، هم اکنون به عنوان مشاور اعتقادی در آستان قدس رضوی و عضو هیأت علمی دفتر تبلیغات استان خراسان رضوی به فعالیت اشتغال دارد. علاوه بر آن، در شاخه های علوم اسلامی همچون کلام قدیم و جدید، کلام مقارن (بین مذاهب) و کلام تطبیقی(بین الادیان) در حوزه و دانشگاه مشغول به تدریس می باشد. از حجت الاسلام و المسلمین مرادی تاکنون ده ها مقاله و پژوهش منتشر شده است. ایشان در گفتگو با ماه نامه ی فرهنگ پویا به کارنامه سیاه وهابیت درتاریخ اسلام اشاره می کند و هیاهوی رسانه ای این فرقه دست ساخته استعمار را به عنوان راهکار اصلی برای فرار به جلو و پنهان نمودن جنایت های موجود در سابقه وهابیت بر می شمرد. پای گفت و گوی ایشان می نشینیم.
پویا: از این که فرصتی در اختیار ما قرار دادید سپاسگزارم. همان طور که مستحضرید، فرقه ی وهابیت مجموعه ای از عملکرد خویش را در کارنامه دو قرن پیدایش خود ثبت کرده است. این عملکرد چگونه و این کارنامه چگونه شکل گرفت.
حجت الاسلام و المسلمین مرادی: فرقه وهابیت با حمایت کشورهای استعمارگر از دو قرن پیش تاکنون کارنامه ای سیاه و سراسر خشونت را ارائه کرده است. بیش تر این خشونت ها نسبت به شیعیان بوده، اگر چه اهل سنت نیز از آتش در امان نبوده اند. فتنه ها و جنایت های وهابیت علیه شیعیان هنوز هم ادامه دارد. انفجارهای متعدد در کربلا و نجف اشرف بین مردم عادی و هتک حرمت عتبات مقدسه که نمونه بارز آن حمله به حرم مطهر امامان عسکریین علیهما السلام است، از جمله فعالیت های سیاه این فرقه به شمار می آید. شیعیان در برابر این گونه جنایت ها وارد جنگ نشدند و فقط در برخی موارد که وهابیان شهر به شهر به آن ها حمله می کرد، از خودشان دفاع می کردند. این مسأله فقط به شیعه محدود نشد بلکه اهل سنت نیز، هم جنگیدند و هم کتاب نوشتند و از این منظر عجیب است که چرا بعضی از اهل سنت به وهابیت تمایل نشان می دهند.
وهابیت، با فتنه و جنگ و ایجاد انحراف های متعددی به وجود آمد و رشد کرد؛ اما پس از تسلط بر مکه و مدینه چه کردند؟ تاریخ از ذکر آن شرم دارد و واقعاً خجالت آور است که در فرهنگ و تمدن اسلامی چنین فجایعی رخ داده است. وهابی ها فردای روزی که بر مکه کاملا مسلط شدند، با بیل و کلنگ گنبدهای بسیاری را در منطقه مکه و مدینه تخریب کردند. برخی مکان های مقدس را که مسلمان ها اعم از شیعه و سنی در طول تاریخ به آن ها ارادت داشته و زیارت می کردند، به دست این فرقه، ویران و به جایش آسفالت شده و اثری از آن ها هم باقی نمانده است؛ از جمله مسجدی که با مناسبت خطبه غدیر در صحرای غدیر بنا شده بود. گنبد زادگاه حضرت رسول (ص) و گنبد شریف چهار امام همام(ع) در قبرستان بقیع را نیز نابود و ضریح مطهر آن ها را تخریب و منطقه را به برهوتی تبدیل کردند که الان شاهد آن هستید. شرم آورتر این است که رفتار وهابیت به گونه ای بود که جهانیان می گویند مسلمان ها با دست خودشان میراث فرهنگی چند صد ساله را از بین بردند و از این جهت به مسلمان ها می خندند. آن ها به گنبد های مقدس سنی ها هم رحم نکردند. زادگاه ابوبکر و حضرت خدیجه که دارای بنا بود از بین بردند. بنای چشم زمزم و گنبد اطراف کعبه را نیز خراب کردند. آن ها هنگام تخریب هم سرود می خواندند و طبل می زدند و دشنام های بسیار زشت به صاحبان قبور می دادند. حتی کارهای زشتی می کردند؛ مثل ادرار کردن بر بعضی از قبور صحابه که این گونه صحنه ها را خیلی نمی توان وصف کرد. مردم مکه از ترس با آن ها همراه شده بودند و بعد از سه روز، آثار و اماکن متبرکه و فرهنگی به کلی از بین رفت و چیزی بر جای نماند. دستور داده شد هیچ کس نباید از کس دیگری کمک بخواهد؛ چرا که این کاره شرک است!
پویا: بدون شک، وهابیان این جنایت ها را با اعتقادات و تئوری های خاص خودشان مرتکب می شوند. به طور کلی این ها چه عقاید و افکاری، جدای از افکار عمومی مسلمانان، دارند که می توانند به سادگی هرگونه جنایتی را مرتکب شوند؟
حجت الاسلام و المسلمین مرادی: اگر بخواهیم افکار و عقاید وهابیت را فهرست کنیم، می توانیم به این صورت لیستی از آن ها را ارائه دهیم.
۱. وهابی ها معتقدند که خداوند شبیه مخلوقات خودش است و در برخی موارد هم قائل به جسم بودن خدای متعال هستند.
۲. نسبت به اهل بیت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله دشمنی دارند و می توانیم این را از موارد فراوانی که در کتاب های محمد بن عبد الوهاب و دیگر پیروانش وجود دارد، به روشنی به دست آوریم؛ در حالی که اهل سنت، اهل بیت پیغمبر را اگر چه معصوم نمی دانند ولی آن ها را تمجید می کنند و اگر وهابیان منصف باشند، می بینند که روایات وارده در کتاب های اهل سنت، عظمت شخصیت اهل بیت پیامبر را ثابت می کنند.
۳. هر کسی را که مخالف افکارشان باشد، به شرک و کفر و بدعت گذاری متهم می کنند.
۴. دشمنی با فرقه های دیگر اسلامی و مخالفت با هر گونه تقریب بین مذاهب اسلامی. از گفتن این مطالب هم پرهیز نمی کنند؛ بلکه با صراحت می گویند: «ما قائل به تقریب نیستیم. سنی و شیعه و بودایی و مسیحی هم نداریم؛ بلکه همه باید بیایند زیر این بیرقی که ما تأسیس کرده ایم»! مثلاً ناصر بن عبدالله کتابی به نام مسأله التقریب بین اهل السنه و الشیعه نوشته است. می گوید هر گونه تقریب با شیعه باطل و مردود است. همین طور احمد بن عبد الرحمان بن عثمان سلفی در کتاب دعوه التقریب بین الادیان، می کوشد تا با ده دلیل ثابت کند که تقریب بین ادیان آسمانی معنا ندارد و باید حتماًً ادیان آسمانی با دین اسلام در موضع جنگ و معارضه باشند.
۵. مخالفت شدید با عرفان و تمایلات عرفانی وجهه ی دیگر شاخص آن ها است و آن ها به شدت با عرفان و تصوف مخالفند.
۶. وهابیت به مفسران و کتاب های تفسیری بی اعتنا هستند و با هر گونه مجاز و تأویل که از ابزارهای تفسیر قرآن کریم است، به شدت مخالفند؛ زیرا می دانند اگر بخواهند تأویلات صحیحی را که با استدلال عقلی متعدد تأیید می شوند بپذیرند، باید از عقاید وهابی دست بردارند.
۷. تمایل به استدلال به حدیث و روایت را به صورت برجسته در بین آن ها می بینیم و در مقابل به طور معمول از استدلال به قرآن کریم پرهیز می کنند.
۸. تفسیر حدیث هم به صورت کاملاً ذوقی و موافق با مشرب وهابیت صورت می گیرد، نه موافق با مشرب شیعه و یا حتی اهل سنت. بنابراین بسیاری از برداشت های تفسیری علمای اهل سنت در طول تاریخ، توسط وهابیت تخطئه می شود و به جای آن، برداشت های کاملا منطبق با افکار و عقاید انحرافی خودشان را جایگزین می کنند.
۹. با عقل و عقل گرایی معارضه دارند وبه زحمت می توان برای آن ها یک استدلال عقلی را جا انداخت. وهابیان مخالف شدید فلسفه هم هستند.
۱۰. اهل سنت درباره ی مسأله اجماع، خیلی مانور می دهند. علت خلافت خلیفه اول را هم اجماع ذکر می کنند. اگر اجماع علمای برجسته ی ملاک باشد، اجماع علماء برجسته ی اهل سنت بر این بود که ابن تیمیه منحرف است و به همین سبب هم او را زندانی کردند و در زندان از دنیا رفت و باز اجماع اهل سنت در زمان ظهور محمد بن عبد الوهاب این بود که وی خارج از دین است. بنابراین اجماع را ضعیف کردند و فقط ادعاهای اولیه اهل سنت را می پذیرند.
پویا: همان گونه که فرمودید، بیش تر هجوم وهابیت به سمت شیعیان است. بدون شک علاوه بر عقاید و افکاری که اشاره کردید، آن ها برای اعمال زور و جنایت به تبلیغات گسترده رسانه ای و فرهنگی نیاز دارند. وهابیت عموماً چه نوع فعالیت های تبلیغی را علیه شیعه به کار گرفته است؟
حجت الاسلام و المسلمین مرادی: وهابیت با شگردهای مختلف تبلیغ در نقاط مختلف دنیا به جذب نیرو می پردازد. به تصریح قرآن، انسان به اندازه عمل و تلاش خودش نتیجه می گیرد. وهابیان تلاش می کنند و بهره هم می برند؛ بهره شان این است که به هدف خود برای گمراه کردن دیگران نایل می شوند.
اولین روش آن ها، مبارزه با کتاب های شیعه است. شیعیان بیش از همه مذاهب و بلکه همه ادیان، به گفتمان و استدلال های عقلی تمایل دارند. وهابیت کتاب هایی را علیه شیعه در چاپخانه های اهل سنت به چاپ می رسانند و با تمهیدات فراوانی در بین اهل سنت پخش می کنند. عده ای متوجه این قضیه می شوند، اما دستگاه رسانه ای وهابیت آن قدر با بوق و کرنا و قوی عمل می کند که این تک صداها به گوش جهانیان نمی رسد. آن ها همچنین در کتاب های اهل سنت دست برده و آن ها را به صورت تحریف شدن چاپ و منتشر کرده اند. حمایت های مالی و بسیاری هم از این گونه کتاب ها می شود و در موارد بسیاری به چاپخانه ها کمک کرده اند تا این کتاب ها با قیمت ارزان در دسترس دیگران قرارگیرد. همین طور کتاب ها را خریده و به صورت رایگان به کتابخانه های بزرگ دنیا اهدا کرده اند تا کتابی که در کتابخانه، اهل سنت است، تحریف شده باشد، نه یک کتاب اصل. برای مثال، تفسیر روح المعانی شیخ محمود آلوسی را – با این که فردی شیعه ستیز بوده – پس از حذف تمام احادیثی که رنگ و بوی مبارزه با وهابیت داشت، چاپ کرده اند؛ چون او روایاتی را نقل کرده که می تواند در تمجید فضایل اهل بیت یا نقد تفکر وهابیت مورد استفاده قرار گیرد. حتی کتاب مغنی ابن قدامه حنبلی – از علمای اهل سنت – را بدون بخش استغاثه چاپ کرده اند، چرا که وهابیت، این کار را شرک می داند!
کتاب دیگر، فردوس الاخبار از ابن شیرویه دیلمی است که دو چاپ هم بیش تر ندارد. در چاپ سال ۱۴۰۶، ۳۰ روایت در تمجید از شخصیت حضرت زهرا (س) وجود دارد؛ ولی در چاپ سال بعد که در همان چاپخانه اتفاق افتاده است، این ۳۰ روایت وجود ندارد! ابایی هم ندارند که کسی این را بفهمد؛ چون دستگاه رسانه ای شان قوی است و صداهای مخالف را خاموش می کنند. درباره کتاب تفسیر جامع البیان طبری نیز همین گونه رفتار کرده اند. این کتاب در ذیل آیه شریفه «و انذر عشیرتک الاقربین» روایتی را از پیغمبر اکرم (ص) نقل می کند: پیامبر (ص) پس از نازل شدن این آیه، نزدیکان خود را جمع کرد. روز اول هیاهو کردند و نگداشتند ایشان سخن بگویند؛ تا روز سوم که پیامبر (ص) دعوت خود را مطرح کردند و فرمودند: چه کسی حاضر است وزیر من در امر رسالت باشد؟ «علی أن یکون اخی» برای این که برادر من باشد؟ ادامه اش را چنین آورده اند: و کذا و کذا؛ یعنی برادر من (چنین و چنان) باشد! بعد می گوید: حضرت علی علیه السلام اعلام آمادگی کرد و پیامبر (ص) هم فرمود: پس تو برادر و کذا و کذای من هستی! و بدین ترتیب، حدیث را تحریف کرده اند. وهابیت متوجه نبودند که طبری کتاب دیگری به نام تاریخ طبری دارد و در آن دو بار این روایت را ذکر کرده است. در این کتاب، می گوید که پیغمبر فرمود: «أیکم یؤازرنی علی هذا الامر علی أن یکون اخی وصیی و خلیفتی فیکم»؛ چه کسی است که وزیر من در امر رسالت باشد تا برادر، وصی و خلیفه من در بین شما باشد. پیامبر (ص) دنبال برادر، وصی و خلیفه بودند و حضرت امیر هم اعلام آمادگی کردند. این عالم سنی هم ذکر می کند که پیغمبر (ص) فرمود: پس تو برادر، وصی و خلیفه من در بین این قوم هستی. و به قبیله هم فرمود که از این به بعد باید از علی اطاعت کنند. وهابیان حدیث مزبور را به این صورت تقطیع و حذف کرده اند. از این نمونه ها فراوان است.
کتاب دیگری در مکه چاپ شده که به شدت علیه شیعه است. در این کتاب نوشته شده است: «قال علی ابن موسی الرضا: نحن ابناء الله!» علی بن موی الرضا گفت: ما پسران خدا هستیم! آدرس آن را هم اصول کافی، جلد۳، چاپ تهران ذکر کرده است. با مراجعه به این کتاب می بینیم از ریشه دروغ است. در اصول کافی به نقل از حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام آمده است «نحن امناء الله»؛ ما امین های خدا هستیم. اما وهابیان در مقام تحریف، «م» را به «ب» تبدیل کرده و نوشته اند ابناء الله!
در ادامه این تحریف ها و دست بردن در محتوای منابع اسلامی، کار دیگر آن ها گزینش و خلاصه کردن کتاب هاست و دقیقاً چیزهایی حذف می شوند که در تمجید از اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و یا دال بر طعن نسبت به ابوبکر و عمر و عثمان و خلفا هستند!
پویا: با توجه به این که عربستان سعودی، پایگاه اصلی وهابیت است، موسم حج باید فرصت مناسبی برای این فرقه به شمار آید. بسیاری از زائران کعبه و مسجد النبی پس از بازگشت از سفر حج، خاطره های فراوانی درباره ی فعالیت گسترده وهابیت علیه شیعه بیان می کنند. برنامه وهابیت دراین زمینه به چه شکلی انجام می گیرد؟
حجت الاسلام و المسلمین مرادی: از زمینه های عمده تبلیغی وهابیت، استفاده از موسم حج است. افراد مناظره کننده ی فراوانی تربیت شده اند که شبهات وهابیت را به زبان های مختلف و به صورت چهره به چهره برای حاجیان کشورها توضیح می دهند. علاوه بر آن، کتاب و جزوه های فراوانی هدیه می دهند و آرام آرام حاجیان را در سایه ی انحرافات خودشان در می آورند. برخی آمار در این زمینه تکان دهنده است. فقط در حج سال ۱۳۸۱، ده میلیون وششصد و هشتاد و پنج هزار جلد کتاب – که اغلب ضد شیعی هستند – به ۲۰ زبان دنیا در بین حاجیان، رایگان توزیع شده است.
اخیراً کتابی علیه شیعه نوشتند و آن را در تیراژ میلیونی چاپ و پخش کردند! قرار بود صد هزار نسخه از آن در کویت توزیع شود. یکی از معتمدین آن جا نامه ای به پادشاه کویت نوشت و گفت: «اگر این کتاب ها توزیع شود، کویت به لبنان دیگری مبدل خواهد شد.» علیه شیعه کتاب های تهاجمی فراوانی نوشته شده است که بلافاصله به فارسی ترجمه و به حاجیان فارسی زبان هدیه می شود. و از آخرین نمونه های آن می توان به کتاب «سؤالاتی که باعث هدایت جوانان شیعه شد» اشاره کرد.
پویا: فعالیت های تبلیغی که اشاره فرمودید، بیش تر با گرایش کلامی، تاریخی و اعتقادی انجام می شود. با توجه به این که وهابیت با شیعه اختلاف جدی در نگاه سیاسی دارد. آیا در این زمینه هم از سوی آن ها کاری انجام شده است؟
حجت الاسلام و المسلمین مرادی: شگرد وهابیت در بعد سیاسی، تهمت های ضد شیعی است. کتابی به اسم «و جاء دور المجوس» یعنی و «زمانه مجوسیان آمد»، نوشته شده است که منظور از مجوس، ایرانیان هستند. این کتاب را عبد الله محمد قریب دانشمند مصری نوشته است. در این کتاب گفته شده که انقلاب [امام] خمینی، مجوسی و غیر اسلامی است. آن ها عربی بودن را مساوی با اسلام می دانند! بعد ادامه می دهد: این انقلاب کسروی است و محمدی نیست. وهابیت شیعیان ایران را پیروان کسروی می نامد! (می دانید که کسروی یک دگر اندیش منحرف با عقایدی موهوم بود که خودش با عقایدش به درک واصل شد،) در جای دیگری از این کتاب می نویسد: خطر حاکمان تهران برای اسلام از یهودی ها بیش تر است! و ما از آن ها خیری انتظار نداریم! (آن ها وحدت و تقریبی را که شیعیان مطرح می کنند، اصلاً قبول ندارند؛ چون شیعه را خارج از اسلام می دانند و اتحاد و تقریب با کافر را اصلا مجاز نمی دانند.) در ادامه می نویسد: ما به خوبی می دانیم که آن ها به زودی با یهودی های اسرائیل هم دست می شوند و با مسلمان ها می جنگند! این کتاب قبل از جنگ ۳۳ روزه حزب الله با اسرائیل چاپ شده است. نمی دانم چگونه می خواهند جنگ شیعه با اسرائیل را توجیه کنند؛ چون قضیه برعکس شد. اولا شیعیان با یهودیان جنگیدند – آن هم به عنوان مدافع – و آن ها را شکست دادند. ثانیاً وهابی ها در آن زمان فتوا دادند که چون شیعیان لبنان کافر هستند، حق ندارید حتی برای آن ها دعا کنید، چه رسد به کمک! البته ۶۰- ۵۰ فتوا در مجموعه کتاب فتاوای علماء مکه و مدینه در مورد کفر شیعه به کفر اعظم و خارج بودن آن ها از اسلام صادر کرده اند و این مبنای آن هاست و علنا آن را اعلام می کنند.
در کتاب «اصول مذهب الشیعه الامامیه» آقای قفاری که از اساتید دانشگاه های مدینه آمده است: «[امام] خمینی اسمش را در اذان نمازها داخل کرده و حتی از اسم پیغمبر اکرم هم پیش انداخته است. پس اذان نمازها در ایران پس از این که [امام] خمینی به قدرت رسید در تمام استان ها و شهرهایشان این گونه است: الله اکبر الله اکبر خمینی رهبر اشهد ان محمداً رسول الله. »
باید این مسأله را از ذهنمان خارج کنیم که مردم دنیا می فهمند این حرف ها دروغ استد چون دنیا را رسانه ها اداره می کنند و شبکه الجزیره وهابی است. شبکه ای دارند که به زبان فارسی درباره وهابیت تبلیغ می کند. آن ها بوق های فرهنگی دنیا را در دست دارند. متأسفانه جهان شیعه در زمینه فرهنگی به صورت فراگیر و نهادینه شده کاری انجام نداده است. علمای شیعه فقط در برابر وهابیت بحث و مناظره می کنند. از طرف دیگر، وهابیان در دانشگاه های خود، شبهات وهابیت و در کنارش کافر بودن شیعه را هم القا می کنند. بنابراین فارغ التحصیل رشته فنی دانشگاه ریاض، فردی است که شما را کافر می داند.
پویا: در حال حاضر، عملکرد تبلیغی وهابیت، چه مناطقی را در بر می گیرد؟
حجت الاسلام و المسلمین مرادی: از نقاط قابل اسکان قطب شمال یعنی از مناطق جغرافیایی توندرا و تایگا تا جنوب استرالیا و نزدیک قطب جنوب و همچنین از جزایر سلیمان تا غرب امریکا، مناطق عمده و بزرگی دارند. میلیاردها دلار به طور دائم و سالیانه هزینه تبلیغات وهابیت در سطح جهان است. مراکزی در فیلیپین، شیلی، آرژانتین و جاهایی دیگر دارند که اصلا به نظر نمی آید آن جا کسی حاضر باشد بیاید وهابی شود.
پویا: با همه این تبلیغات گسترده، در حال حاضر وهابیت از نظر مقبولیت و موفقیت در این راه چه جایگاهی دارد؟
حجت الاسلام و المسلمین مرادی: خوشبختانه از آن جایی که نور حقیقت خاموش نشدنی است، این تبلیغات بازدهی مورد انتظار وهابیان را ندارد و می بینید که بسیاری از علمای اهل سنت در طول تاریخ شیعه شده اند. در دوران اخیر هم از این موارد زیاد است. خود وهابی ها نیز به این واقعیت اعتراف کرده اند. شیخ ربیع بن محمد در مقدمه کتاب الشیعه الامامیه فی میزان الاسلام می نویسد: «از مواردی که باعث افزایش تعجب من شد این است که برادرانی از ما و از جمله فرزندان یکی از علمای بزرگ و مشهور در مصر و برخی طلاب که مدت زیادی در حلقه های علمی ما بوده اند و نیز برخی برادران که حسن ظن به آن ها داشتیم، روش شیعه را دنبال کرده اند. »
یکی از نمونه هایی که در این زمینه اتفاق افتاد، مربوط به وهابی شیعه ستیز معروف، جناب آقای عصام العماد است. وی فارغ التحصیل دانشگاه امام محمد بن سعود در ریاض و شاگرد بن باز، مفتی اعظم عربستان سعودی و امام جماعت یکی از مساجد بزرگ یمن و شهر صنعا بود. ایشان کتابی علیه شیعه به نام ارتباط بین دوازده امامی ها و غالیان نوشت – غالیان افرادی که در حق ائمه اطهار غلو می کنند مانند علی اللهی ها و حسین اللهی ها – و کوشید ثابت کند شیعیان دوازده امامی، همان علی اللهی ها و حسین اللهی ها هستند. وقتی این کتاب چاپ شد، وهابیان بیشتر اطراف او را گرفتند و از وی حمایت کردند. عصام العماد بیش تر تحقیق می کند تا کتاب های دیگری بنویسد؛ اما در اثر تحقیقات، پس از مدتی خودش شیعه می شود! و شبهاتی را هم که در کتاب هایش بیان کرده جواب می دهد! نظیر این هارا فراوان داریم. دکتر محمد تیجانی تونسی و العقیلی از این جمله اند. العقیلی مشاور حسنی مبارک در امور حقوقی و از حقوقدانان برجسته و طراز اول جهان عرب بوده است. جناب شیخ معتصم سید احمد و هم چنین مرجع تقلید شافعیان کشور سوریه، از جمله کسانی هستند که اخیرا شیعه شده اند. این گرایش، به برکت حقانیت اسلام ناب است که فطرت حقیقت جوی انسان را سیراب و همه تبلیغات شیطانی فرقه های انحرافی را خنثی می سازد. اضافه شود ما با این حال بسیار ساده انگاری است که نسبت به هیاهوی فوق العاده وهابیت در بعد رسانه ای و تعدد مراکز تبلیغی آن ها در همه قاره های جهان ساکت بنشینیم و اقدامی صورت نگیرد مطمئنا قربانیان پیشرفت تبلیغی وهابیت در درجه اول شیعیان و اهل سنت ضد وهابیت خواهند بود. علاوه بر آن وظیفه فرهنگی ما اقتضا می کند دستبرد های وهابیت نسبت به کتب فراوان نگاشته شده در طول تاریخ سکوت نکنیم و این خیانت و جنایت فرهنگی فاش کنیم. طبعا باید مراکزی ایجاد شوند یا مراکزی که پژوهشی هستند این فضای فعالیت را ایجاد کنند کتب چاپی وهابیت را با همان کتب چاپ شده در گذشته مقایسه کنند و انحرافات را نشان دهند.
منبع:مجله ی پویا شماره ۷

نویسنده:حجت الاسلام و المسلمین مرادی

 

 

 

حدیث روز

امام على (سلام الله علیه) : كانَ رَسولُ اللَّهِ(ص) دائِمَ البِشرِ، سَهلَ الخُلقِ، لَيِّنَ الجانِبِ. پيامبر خدا، همواره خوش رو، خوش خو و نرم خو بود. معانى‌الأخبار - ص 83. حكمت نامه پيامبر اعظم(ص) : ج8- ص22- ح5703

سایت های مرتبط

 

RSS

ذکر ایام هفته

ذکر روزهای هفته

اوقات شرعی

اینماد

 

 

تماس با ما


آدرس:
ساری، خ انقلاب، ساختمان شماره 2 استانداری، طبقه دوم

ایمیل:info[at]mazandatabat[dot]ir

شماره تماس: 01133310322

شماره حساب ها:

49/7878 بانک سپه

1025 بانک ملی