ویدئو

امام حسین و قرآن : ارتباط عاشقانه با خدا

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

درباره شب عاشورا نکات و مطالبى در تاریخ کربلا و سیره امام حسین علیه السلام ذکر شده است که اتصال آن حضرت به قرآن، الهام گرفتن از کتاب آسمانى و استناد در رفتار و کردار خود را به قرآن کریم، روشن مى ‏سازد.

آن حضرت، برادر عزیز خود، حضرت ابوالفضل علیه السلام را مأمور کرد که از آن مردم ناب‏کار (که نزدیک غروب تاسوعا حمله ‏ور شده، مى‏ خواستند کار را در همان ساعت یک‏سره کنند) یک شب مهلت بگیرد تا به عبادت خداوند مشغول و سرگرم باشند و در همین باره فرمود:
فهو یعلم انّى قد کنتُ احبّ الصلاه له و تلاوه کتابه و کثره الدعاء و الاستغفار. «ارشاد، ج ۲، ص ۹۱؛»
چه آن که خداوند، خود مى‏داند که من همواره دوست داشته و دارم که نماز بخوانم و تلاوت کتاب خدا و دعا و استغفار فراوان کنم.
این عبارت، به وضوح مى‏رساند که تلاوت قرآن کریم، محبوب امام حسین علیه السلام بوده، بدان عشق مى ورزیده است؛ چنان‏که در آن شب خطرناک، یک شب را مهلت مى‏ طلبد تا با نماز و تلاوت قرآن کریم به صبح برساند.
آن حضرت، در شب عاشورا، سخنى بسیار جالب و کلامى آسمانى دارد:
اثنى على اللَّه احسنَ الثناء و احمده على السّرّاء و الضرّاء اللّهم انى احمدک على‏ان اکرمتنا بالنبوه و علّمتنا القرآن و فقّهتنا فى الدین و جعلت لنا اسماعاً و ابصاراً وافئده فجعلنا من الشاکرین. « ارشاد، ج ۲، ص ۹۱»
ثنا و ستایش مى‏کنم خدا را به بهترین ثنا و ستایش و حمد و سپاس مى‏کنم او را در خوشى و ناخوشى. بار خدایا! من تو را حمد مى‏کنم بر این که ما رابا نبوت جدمان،پیامبر اسلام،گرامى داشتى و قرآن را به ما آموختى و به ما فهم در دین عطا کردى و براى ما گوش و چشم و دل قرار دادى. پس ما را از شاکران قرار ده.

این طمأنینه بى‏ نظیر و این تسلیم به تمام وجود، هنگام گرفتارى و بلا و از الطاف و نعمت‏هاى الهى سخن گفتن، به قرآن افتخار کردن وخداى را در برابر نعمت آموزش قرآن، در سطح عالى ستودن، حاکى از آن است که امام حسین علیه السلام در سایه و پرتو نفوذ قرآن در اعماق جانش، چنین دل آرام و مطمئنى پیدا کرده است و وقار و طمأنینه الهى، سراسر وجودش را گرفته است.
منبع:امام حسین و قرآن, محمد جواد مغنیه

حدیث روز

امام رضا (سلام الله علیه) : ما زارَني أحَدٌ مِن أولِيائي عارِفاً بِحَقّي إلّا شُفِّعتُ فيهِ يَومَ القِيامَةِ. هيچ يك از دوستانم مرا با شناختِ حقّم زيارت نمى كند مگر اين كه در روز قيامت شفاعتم از او پذيرفته مى شود. وسائل الشيعة - ج 10 - ص 434. میزان الحکمة : ج5- ص125- ح8175

سایت های مرتبط

 

RSS

ذکر ایام هفته

ذکر روزهای هفته

اوقات شرعی

اینماد

 

 

تماس با ما


آدرس:
ساری، خ انقلاب، ساختمان شماره 2 استانداری، طبقه دوم

ایمیل:info[at]mazandatabat[dot]ir

شماره تماس: 01133310322

شماره حساب ها:

49/7878 بانک سپه

1025 بانک ملی