ویدئو

امام حسین و قرآن : ارتباط عاشقانه با خدا

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

درباره شب عاشورا نکات و مطالبى در تاریخ کربلا و سیره امام حسین علیه السلام ذکر شده است که اتصال آن حضرت به قرآن، الهام گرفتن از کتاب آسمانى و استناد در رفتار و کردار خود را به قرآن کریم، روشن مى ‏سازد.

آن حضرت، برادر عزیز خود، حضرت ابوالفضل علیه السلام را مأمور کرد که از آن مردم ناب‏کار (که نزدیک غروب تاسوعا حمله ‏ور شده، مى‏ خواستند کار را در همان ساعت یک‏سره کنند) یک شب مهلت بگیرد تا به عبادت خداوند مشغول و سرگرم باشند و در همین باره فرمود:
فهو یعلم انّى قد کنتُ احبّ الصلاه له و تلاوه کتابه و کثره الدعاء و الاستغفار. «ارشاد، ج ۲، ص ۹۱؛»
چه آن که خداوند، خود مى‏داند که من همواره دوست داشته و دارم که نماز بخوانم و تلاوت کتاب خدا و دعا و استغفار فراوان کنم.
این عبارت، به وضوح مى‏رساند که تلاوت قرآن کریم، محبوب امام حسین علیه السلام بوده، بدان عشق مى ورزیده است؛ چنان‏که در آن شب خطرناک، یک شب را مهلت مى‏ طلبد تا با نماز و تلاوت قرآن کریم به صبح برساند.
آن حضرت، در شب عاشورا، سخنى بسیار جالب و کلامى آسمانى دارد:
اثنى على اللَّه احسنَ الثناء و احمده على السّرّاء و الضرّاء اللّهم انى احمدک على‏ان اکرمتنا بالنبوه و علّمتنا القرآن و فقّهتنا فى الدین و جعلت لنا اسماعاً و ابصاراً وافئده فجعلنا من الشاکرین. « ارشاد، ج ۲، ص ۹۱»
ثنا و ستایش مى‏کنم خدا را به بهترین ثنا و ستایش و حمد و سپاس مى‏کنم او را در خوشى و ناخوشى. بار خدایا! من تو را حمد مى‏کنم بر این که ما رابا نبوت جدمان،پیامبر اسلام،گرامى داشتى و قرآن را به ما آموختى و به ما فهم در دین عطا کردى و براى ما گوش و چشم و دل قرار دادى. پس ما را از شاکران قرار ده.

این طمأنینه بى‏ نظیر و این تسلیم به تمام وجود، هنگام گرفتارى و بلا و از الطاف و نعمت‏هاى الهى سخن گفتن، به قرآن افتخار کردن وخداى را در برابر نعمت آموزش قرآن، در سطح عالى ستودن، حاکى از آن است که امام حسین علیه السلام در سایه و پرتو نفوذ قرآن در اعماق جانش، چنین دل آرام و مطمئنى پیدا کرده است و وقار و طمأنینه الهى، سراسر وجودش را گرفته است.
منبع:امام حسین و قرآن, محمد جواد مغنیه

پرداخت آنلاین نذورات

 

از طریق درگاه امن

 

حدیث روز

رسول خدا صلی الله علیه و آله : أَلدّالُّ عَلَى الْخَيْرِ كَفاعِلِه؛ كسى كه ديگران را به كار نيك راهنمائى كند گـويـا خـود، آن را انـجـام داده اسـت. وسائل الشيعه: ج 11، ص 398

سایت های مرتبط

 

RSS

ذکر ایام هفته

ذکر روزهای هفته

اوقات شرعی

اینماد

 

 

تماس با ما


آدرس:
ساری، خ انقلاب، ساختمان شماره 2 استانداری، طبقه دوم

ایمیل:info[at]mazandatabat[dot]ir

شماره تماس: 01133310322

شماره حساب ها:

49/7878 بانک سپه

1025 بانک ملی